Skip to main content Skip to search

Aşılama (IUI)

AŞILAMA (IUI)

Aşılama; doğal gebelik oluşum yollarının devrede olduğu, gametlerin doğal ortamına mümkün olduğunca saygı göstererek, gebe kalma şansını arttıran bir tedavi yöntemidir. Bu tedavide, spermin potansiyelini artırmak için meni örneği laboratuvar ortamında hazırlanır, gebelik şansını artırmak için yumurtlama uyarılır ve uygun zamanda folikülün çatlaması tetiklenir.  Uygulama, hazırlanmış meni örneğinin kadının rahmine yerleştirilmesi ile tamamlanır.

Aşılama (IUI) Nedir?

Basit bir üreme tedavisidir. Erkekten alınan ve hazırlanarak fazlalıklarından arındırılan sperm hücrelerinin, kadının rahmine yerleştirilmesini içerir. Uygulama, yumurtaların büyümesini ve olgunlaşmasını kontrol etmek için ilaç tedavisini ve yumurtaların gelişiminin ultrasonografik olarak izlenmesini içerir. Bu nedenle cinsel ilişkiye kıyasla hamile kalma şansını arttırır. Hazırlanan spermlerin bir plastik borucuk kullanılarak rahmin içerisine ulaştırılması, spermlerin yumurtaya gitmesi için gereken mesafeyi azaltır. Yumurtlama zamanının kullanılan ilaçlarla belirlenmesi, döllenme ve gebelik şansını en üst düzeye çıkarır.

Ne Zaman Kullanılır?

Aşılama, yönetmelik gereği yalnızca evli çiftlerde yapılabilir. Bu tedavinin önerildiği başlıca endikasyonlar:

  • Yumurtlama sorunları
  • Servikste (rahim ağzında) anormalliğin olduğu durumlar
  • Hafif veya orta derecede sperm kusurlarının olduğu çiftler
  • İnfertilite süresinin 3 yıldan az olduğu ve testlerle belirgin bir sorun saptanamamış aileler

Başarı oranları

Doğal gebelik şansından daha iyi gebelik oranları sunan basit bir tedavidir, ancak aşılamanınkinden daha yüksek başarı oranlarına sahip başka tedaviler de vardır.

Bununla birlikte, hamilelik olasılığı birçok faktöre bağlıdır: kadın yaşı, yumurtalık rezervi, tıbbi ve üreme geçmişi, vb. Ancak önemli olan sizin gebe kalmanız için en uygun yolu saptamaktır. Hedefimiz: gebe kalmanız.

İlk ziyaret

Muayenehaneme ilk ziyaretiniz sırasında, size en uygun tedaviyi seçmek için detaylı bir değerlendirme yapacağım. Bu randevunuz, jinekolojik muayenenin yanı sıra eşinizin sperm analizlerinin değerlendirilmesini de içerecektedir.

Yumurtalık uyarımı

Yumurtlama tedavisi adet kanamasının 2. – 3. gününde başlar ve yaklaşık 10-12 gün sürer. Düzenli yumurtlayan bir kadın, her adet döneminde sadece bir yumurta üretir. İlaç destekleri ile bir veya iki yumurtanın gelişmesi sağlanır, bu da gebelik şansını artırır.

Folikül gelişimi, ultrasonografi ile takip edilir. Foliküller doğru sayı ve boyuta ulaştığında, yumurtlamayı tetiklemek için hCG hormonu verilir ve 36 saat sonra aşılama (IUI) planlanır.

Sperm örneğinin hazırlanması

Aşılama gününde, sperm kalitesini optimize etmek ve böylece gebelik olasılığını arttırmak için, Androloji laboratuvarında sperm örneği işlenir. Erkek, meni örneğini işlemden yaklaşık 2 saat önce laboratuvara teslim etmelidir. Semen örneği içerisindeki hızlı hareket yapan spermler bazı laboratuvar uygulamaları kullanılarak ayrılır ve konsantre edilir.

Uygulama

Aşılama işleminin yapılacağı alan özel koşullar gerektirmez. Vajene bir spekulum yerleştirildikten sonra, sperm örneği kateter aracılığıyla uterusa (rahim içerisine) verilir. Aşılama sonrasında 10 – 15 dakika dinlenmeniz istenir. Yumurtanın, kanallardan rahim içine ulaşması yaklaşık 5 – 6 gün sürer. Aşılama yapıldığı için özellikle istirahat etmenizi önermiyorum, sadece aşırı zorlayıcı olanlardan kaçınarak normal aktivitelere devam edebilirsiniz.

Hamilelik testi

İşlemden 15 gün sonra gebelik testi yaptırmanız için uygun tarih size söylenir. Sonuç pozitifse, 20 gün sonra ilk muayene için randevu almanızı isteyeceğim. Bu muayene sırasında gebelik kesesini ve fetusun kalp atışlarını görmeye çalışacağım. Ayrıca bu sırada gebelik takibi hakkında detaylı bilgi alacaksınız.